Κυριακή, 24 Ιουνίου 2018

Home Δράσεις Εκδηλώσεις - Συμμετοχές σε Διαγωνισμούς
Διαγωνισμοί - Εκδηλώσεις
Σ'εβομαι τη Διαφορετικότητα (Respect Diversity) PDF Εκτύπωση E-mail

Το σχολείο μας φέτος συμμετείχε στο διαγωνισμό του Βρετανικού Συμβουλίου Σέβομαι τη Διαφορετικότητα με ψηφιοποιημένο κόμικ σε μορφή βίντεο για τη διαφορετικότητα των ψωμιών που όμως πάντα είναι ωφέλιμα - ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΣΟΙ ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ.

Για να δείτε τη συμμετοχή πατήστε εδώ (βίντεο).

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΡΑΣΕΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ PDF Εκτύπωση E-mail

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΔΡΑΣΕΩΝ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ

Τη Δευτέρα 9 Μαΐου 2016, στο πλαίσιο της  παρουσίασης των  ενδοσχολικών προγραμμάτων και των βιωματικών δράσεων, πραγματοποιήθηκε σχετική εκδήλωση του σχολείου μας στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου. Μαθητές, γονείς, καθηγητές και η υπεύθυνη σχολικών προγραμμάτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λασιθίου, κα Φιλίτσα Πεδιαδίτη, παρακολούθησαν τις ετήσιες δράσεις της σχολικής μονάδας.

Επρόκειτο για μια μεστή σχολική χρονιά που απέφερε μια πλούσια «συγκομιδή»: συμμετοχές σε μαθητικούς διαγωνισμούς, πολιτιστικές εκδηλώσεις, σχολικοί αγώνες, συνεργασία με τοπικούς φορείς, εθελοντικές δράσεις, διδακτικές επισκέψεις και ευρωπαϊκά διαπολιτισμικά προγράμματα ήταν ένα μέρος από όσα γεύτηκαν οι παρευρισκόμενοι.

Οι μαθητές κατέκτησαν κατά την διάρκεια του σχολικού έτους ποικίλες δεξιότητες και αποκόμισαν πολλαπλά οφέλη. Μπόρεσαν να επικοινωνήσουν με συμμαθητές τους από άλλες χώρες, να ανταλλάξουν με αυτούς εμπειρίες, σκέψεις και συναισθήματα, αλλά και να γνωρίσουν διαφορετικές γλώσσες και πολιτισμούς μέσω του πολιτιστικού προγράμματος e-twinning«Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών». Καλλιέργησαν ερευνητικό πνεύμα και κατόρθωσαν να γνωρίσουν πτυχές της τοπικής ιστορίας και παράδοσης  ασχολούμενοι με την προέλευση των οδωνυμίων του χωριού τους μέσα από τη βιωματική δράση «Κάθε δρόμος μια ιστορία». Με το πρόγραμμα «Το Θέατρο κι εμείς» γνώρισαν το θέατρο της λεγόμενης Κρητικής Αναγέννησης, επικεντρώθηκαν στο έργο του Γεωργίου Χορτάτση και δραματοποίησαν το έργο του «Κατσούρμπος» διασκευασμένο. Επιπλέον, εντρύφησαν στο τρόπο που παίζονταν τα παλιά ομαδικά παιχνίδια, τα συνέκριναν με τα σύγχρονα, καθώς και με εκείνα που φέρουν την σφραγίδα της τεχνολογικής εξέλιξης μέσα από τη δράση «Τα ομαδικά παιχνίδια άλλοτε και τώρα». Μελέτησαν τα «πράσινα» επαγγέλματα, εκπόνησαν εργασίες και επινόησαν ένα πρωτότυπο επιτραπέζιο παιχνίδι, σχετικό με αυτά στο πλαίσιο της βιωματικής δράσης «Τα επαγγέλματα που μας ενδιαφέρουν».  Μέσω της βιωματικής δράσης «Αθλητική αναψυχή με ασφάλεια στη φύση: Ποδήλατο-πεζοπορία» περιηγήθηκαν με ποδήλατα  στα φυσικά και αρχαιολογικά αξιοθέατα της  περιοχής τους, ψυχαγωγήθηκαν και ταυτόχρονα αθλήθηκαν αναπτύσσοντας φυσικές ικανότητες και δεξιότητες συνεργαζόμενοι  με τον Ποδηλατικό  Όμιλο Αγίου Νικολάου. Θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρουμε ότι οι μαθητές σχεδίασαν κόμικ και δημιούργησαν βίντεο κατά των διακρίσεων και της διαφορετικότητας. Τέλος, παρουσίασαν ένα αντιπολεμικό δρώμενο στα πλαίσια της ευαισθητοποίησής  τους για το προσφυγικό ζήτημα και τις αιτίες του.

Η εκδήλωση έκλεισε με ευχές για Καλή επιτυχία στις εξετάσεις. (εφημερίδα ΑΝΑΤΟΛΗ, 18/5/2016)

Κάλαντα PDF Εκτύπωση E-mail

Μαθητές , γονείς , καθηγητές οργάνωσαν ομάδα με συμμετοχή σχεδόν καθολική και τραγούδησαν τα κάλαντα τόσο την παραμονή των Φώτων όσο και το Σάββατο του Λαζάρου αναβιώνοντας ένα ξεχασμένο έθιμο (εφημερίδα ΑΝΑΤΟΛΗ)

Η Μάχη στην Κουτάραντο PDF Εκτύπωση E-mail

Συμμετοχή στον εορτασμό της τοπικής εορτής για τη Μάχη στην Κουτάραντο

Παρουσίαση προγραμμάτων PDF Εκτύπωση E-mail

« ΈναρξηΠροηγούμενο12345ΕπόμενοΤέλος »

Σελίδα 1 από 5

Επισκέψεις

mod_vvisit_counterΣήμερα25
mod_vvisit_counterΧθες16
mod_vvisit_counterΑυτή τη βδομάδα25
mod_vvisit_counterΤην περασμένη βδομάδα104
mod_vvisit_counterΑυτόν το μήνα163
mod_vvisit_counterΤον περασμένο μήνα109
mod_vvisit_counterΌλες τις μέρες24372

Η IP σας είναι: 10.2.33.21
 ,
Today: 24 Ιουν, 2018
Visitors Counter

Τώρα

Έχουμε 10 επισκέπτες συνδεδεμένους

Με την υποστήριξη του Joomla!. Designed by: joomla hosting virtual servers Valid XHTML and CSS.