ENHMERVSH MAMOY 2
Χτίζουμε ΓΕΦΥΡΕΣ διευκολύνοντας κι εξομαλύνοντας- κατά το δυνατό -ΤΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο. Η μετάβαση από τη μια βαθμίδα στην άλλη αποτελεί ορόσημο στη ζωή των μαθητών. Νέες συνθήκες, διαφορετικά οργανωμένο περιβάλλον, περισσότερες απαιτήσεις, διαφορετικές σχέσεις εγείρουν αλλαγές που πιθανά οι μαθητές δε θα μπορέσουν να διαχειριστούν αποτελεσματικά, αν δεν υπάρξει η κατάλληλη υποστήριξη, αν δε στηθεί στέρεη η γέφυρα, για να περάσουν με ασφάλεια από το παλιό στο νέο. Για αυτό θα εργαστούν και θα συνεργαστούν εκπαιδευτικοί από το Γυμνάσιο και το Δημοτικό με ενημερώσεις, διδασκαλίες και κοινές δράσεις. Ξεκινήσαμε! ΔΕΥΤΕΡΑ 1 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΗΣ 6ης ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΡΙΤΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ από τη Διευθύντρια του Γυμνασίου Κριτσάς.